Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Powrót do szkoły, czyli jak zadbać o kręgosłup ucznia?

Wrzesień to czas powrotu uczniów do szkół – w najbliższym czasie będą spędzać wiele godzin siedząc w klasach i przy domowych biurkach. Niestety, siedzący tryb życia nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup – warto wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o jego zdrowie u dzieci i młodzieży.

Przeciętny uczeń pięć razy w tygodniu spędza w szkole kilka godzin – większość tego czasu siedzi w ławce. Z kolei w domu siedzi przy biurku odrabiając lekcje lub przy komputerze – również ucząc się lub spędzając czas wolny. Do tego dodać należy noszenie ciężkich plecaków i niestety dość powszechną niechęć współczesnej młodzieży do aktywności fizycznej – wszystko to negatywnie odbija się na zdrowiu układu ruchu u uczniów, przede wszystkim – na zdrowiu kręgosłupa. Coraz młodsze osoby borykają się z bólem pleców, narzekają na ich ograniczoną ruchomość, poważnym problemem zdrowotnym są także wady postawy.

Dlatego z początkiem roku szkolnego warto zadbać o zdrowy kręgosłup u dziecka – bez względu czy dopiero zaczyna naukę w szkole, czy jest już nastolatkiem.

Zdrowy kręgosłup u ucznia – praktyczne wskazówki

Oto kilka praktycznych porad, które pomogą zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój nie tylko kręgosłupa, ale i całego układu ruchu u dziecka.

  • Dobre, ergonomiczne biurko – to podstawowy, najważniejszy mebel w pokoju dziecka. Można wybrać model z regulowaną wysokością blatu, dzięki czemu można będzie dopasować je do wzrostu dziecka i posłuży mu ono dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest także biurko z blatem uchylnym, które pozwala zachować przy siedzeniu prawidłową pozycję.
  • Wygodne krzesło – to także kluczowy mebel pozwalający wypracowywać u dziecka nawyk prawidłowego siedzenia. Powinno mieć wygodne oparcie, zapewniające podporę dla całego kręgosłupa, ważna jest jego odpowiednia wysokość oraz obecność podłokietników, które odciążą ręce.
  • Odpowiedni tornister – nie zawsze da się sprawić, by noszony przez dziecko tornister był lżejszy, ale na pewno można wybrać model przyjazny dla kręgosłupa. I tak idealny tornister powinien być lekki, ale jednocześnie mieć usztywnianą konstrukcję. Ważne są regulowane szelki, tak aby cały tornister przylegał do pleców. Przydatny może być również pas biodrowy, który pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar i odciążyć ramiona.
  • Codzienna dawka ruchu – warto wprowadzać w codzienne życie dziecka nawyk aktywności fizycznej. Jeśli faktycznie nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko powinno brać udział w lekcjach wychowania fizycznego. Jeżeli szkoła nie jest bardzo daleko, lepszy od podwózki samochodem będzie spacer. Warto zachęcać dziecko do uprawiania ulubionych sportów, jazdy na rowerze i wszelkiego rodzaju aktywności.

Oczywiście zdarza się, że mimo wprowadzenia zasad domowej profilaktyki i aktywności fizycznej, dziecko narzeka na bóle kręgosłupa lub rozwijają się u niego wady postawy. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać, ale jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, np. ortopedy albo fizjoterapeuty. Wdrożone leczenie, zabiegi fizykoterapii, ćwiczenia albo rehabilitacja pozwolą złagodzić dolegliwości i pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.

W centrach KRIOSONIK oferujemy specjalistyczną opiekę rehabilitantów i zabiegi fizjoterapii także dla uczniów – jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.