Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Przygotuj się z nami do uprawiania sportów letnich!

Lato to czas, w którym chętniej niż zazwyczaj podejmujemy różnego rodzaju aktywność fizyczną. Jazda na rowerze, bieganie, siatkówka plażowa, nordic walking, ale także bardziej ekstremalne wspinaczki wysokogórskie czy kitesurfing – możliwości jest naprawdę mnóstwo! Do letnich aktywności warto się jednak odpowiednio przygotować – tak aby były przyjemnością, a nie przyczyną kontuzji!
  1. Wylecz dawne kontuzje
Zanim rozpoczniemy swoją przygodę ze sportami letnimi, trzeba koniecznie wyleczyć dawne urazy i kontuzje. Jeżeli w trakcie ruchu czujemy ból, dyskomfort czy inne niepokojące objawy, należy zabrać dotychczasową dokumentację medyczną i udać się na konsultacje do ortopedy lub fizjoterapeuty. Niedoleczone kontuzje mogą się łatwo pogłębiać i odnawiać, a także sprzyjać pojawianiu się innych urazów – warto więc przeprowadzić profesjonalną rehabilitację pourazową, która doprowadzi tkanki do pełni sprawności i pozwoli w formie wejść w sezon letnich aktywności.
  1. Zaopatrz się w dobry sprzęt
Oczywiście są letnie sporty, do których nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, ale w pewnych dyscyplinach jest on absolutnie konieczny. Miłośnicy jazdy na rowerze muszą pamiętać o kasku na głowę oraz ochraniaczach na łokcie i kolana. Osoby uprawiające jogging powinny zainwestować w dobrej jakości buty do biegania – odpowiednie obuwie amortyzuje wstrząsy i obciążenia, a także w dużej mierze chroni przed kontuzjami. Dla fanów siatkówki plażowej niezbędnym akcesorium jest chroniąca głowę przed słońcem czapeczka z daszkiem. Bezpieczeństwo to podstawa!
  1. Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji
Należy pamiętać, że każda aktywność powinna składać się nie tylko z zasadniczego treningu, ale także poprzedzającej go rozgrzewki oraz odpowiedniej regeneracji. Około 15-minutowa rozgrzewka pobudzi mięśnie i stawy, uelastyczni je, dotleni i przygotuje do intensywniejszego wysiłku. Nie ma żadnych wątpliwości – brak rozgrzewki jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka kontuzji! Podobnie jest zresztą z regeneracją po treningu, która pozwala organizmowi odpocząć, usunąć szkodliwe produkty metabolizmu oraz nabrać sił do kolejnych aktywności. Może ona obejmować np. zabiegi w kriokomorze czy wykonywane przez specjalistów masaże.
  1. Wykonaj test FMS
Jeżeli planujemy rozpocząć regularne treningi danego sportu, warto wcześniej odwiedzić nasze centrum KRIOSONIK i wykonać test FMS (Functional Movement Screen). Jest to rodzaj badania przesiewowego, które pozwala ocenić stan funkcjonalny pacjenta, wykryć ewentualne zaburzenia wzorców ruchowych oraz określić ryzyko kontuzji. Test FMS składa się z siedmiu określonych ćwiczeń, umożliwiających ocenę sprawności fizycznej oraz weryfikujących poprawność wzorców ruchowych. Analiza wyników testu pozwala zaplanować trening dopasowany do indywidualnych możliwości oraz wprowadzić profilaktykę kontuzji. Pacjentów zainteresowanych wykonaniem testu FMS, ale również konsultacjami fizjoterapeutycznymi czy zabiegami regeneracyjnymi dla osób aktywnych, zapraszamy do centrum KRIOSONIK! Pomożemy Ci zdrowo i bezpiecznie uprawiać ulubiony sport! Zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.