Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

 • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
 • chorób reumatycznych,
 • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
 • chorób układu kostnego,
 • schorzeń autoimmunologicznych,
 • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Rehabilitacja domowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja domowa – jak sama nazwa wskazuje – prowadzona jest przez rehabilitanta w warunkach domowych, np. u pacjentów, którzy z powodu zaawansowanej niepełnosprawności lub podeszłego wieku mają problem z osobistym stawieniem się w placówce. Rehabilitację domową prowadzą oczywiście specjaliści z naszego centrum KRIOSONIK.

Zasady funkcjonowania rehabilitacji domowej są tak naprawdę bardzo proste. Otóż w tym przypadku to nie pacjent przyjeżdża do placówki medycznej, ale rehabilitant w określonym wcześniej terminie stawia się w miejscu pobytu pacjenta i w takich warunkach prowadzi dopasowaną do potrzeb rehabilitację.

Rehabilitacja domowa – dla kogo?

Z rehabilitacji domowej może skorzystać każdy, kto nie ma możliwości osobistego stawienia się w naszym centrum KRIOSONIK. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej korzystają z niej osoby w podeszłym wieku, z zaawansowaną niepełnosprawnością oraz z poważnymi chorobami, w praktyce uniemożliwiającymi pojawienie się w placówce. Zaliczają się do nich:

 • bardzo poważne uszkodzenia obwodowego i centralnego układu nerwowego,
 • bezpośrednie stany po zawałach serca i udarach mózgu,
 • rdzeniowy zanik mięśni,
 • demencja starcza, 
 • choroba Parkinsona,
 • uszkodzenia mózgu,
 • stany po amputacjach kończyn.

Zdarza się również, że ze względu na stan zdrowia pacjenta lepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa nawet po mniej poważnych urazach, chorobach czy przeprowadzonych operacjach. Może tak być np. w pierwszych dniach po złamaniu kości, wypadku komunikacyjnym czy endoprotezoplastyce stawu kolanowego lub biodrowego.

Czy rehabilitacja domowa jest taka sama rehabilitacja w placówce?

Co do zasady w warunkach domowych można przeprowadzać wiele różnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, masaże lecznicze, wykonywać zabiegi terapii manualnej, a także wiele zabiegów fizykoterapii – np. laseroterapię, krioterapię miejscową, ultradźwięki. Urządzenia wykorzystywane podczas takich zabiegów są niewielkie pod względem gabarytów i raczej nie ma problemu z ich transportem. Oczywiście pewnie ograniczenia jednak istnieją – nie da się w warunkach domowych wykonać zabiegu krioterapii ogólnej czy ćwiczeń z użyciem trampolin, równoważni itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać, że w naszym centrum KRIOSONIK z rehabilitacji domowej skorzystać można zarówno w ramach umowy z NFZ-em, jak i prywatnie. Skierowanie na usługi świadczone publicznie może wystawić lekarz POZ i każdy specjalista ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym są one ograniczone czasowo. Ze świadczeń komercyjnych można korzystać bez żadnych ograniczeń. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu!