Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja domowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja domowa – jak sama nazwa wskazuje – prowadzona jest przez rehabilitanta w warunkach domowych, np. u pacjentów, którzy z powodu zaawansowanej niepełnosprawności lub podeszłego wieku mają problem z osobistym stawieniem się w placówce. Rehabilitację domową prowadzą oczywiście specjaliści z naszego centrum KRIOSONIK.

Zasady funkcjonowania rehabilitacji domowej są tak naprawdę bardzo proste. Otóż w tym przypadku to nie pacjent przyjeżdża do placówki medycznej, ale rehabilitant w określonym wcześniej terminie stawia się w miejscu pobytu pacjenta i w takich warunkach prowadzi dopasowaną do potrzeb rehabilitację.

Rehabilitacja domowa – dla kogo?

Z rehabilitacji domowej może skorzystać każdy, kto nie ma możliwości osobistego stawienia się w naszym centrum KRIOSONIK. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej korzystają z niej osoby w podeszłym wieku, z zaawansowaną niepełnosprawnością oraz z poważnymi chorobami, w praktyce uniemożliwiającymi pojawienie się w placówce. Zaliczają się do nich:

 • bardzo poważne uszkodzenia obwodowego i centralnego układu nerwowego,
 • bezpośrednie stany po zawałach serca i udarach mózgu,
 • rdzeniowy zanik mięśni,
 • demencja starcza, 
 • choroba Parkinsona,
 • uszkodzenia mózgu,
 • stany po amputacjach kończyn.

Zdarza się również, że ze względu na stan zdrowia pacjenta lepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa nawet po mniej poważnych urazach, chorobach czy przeprowadzonych operacjach. Może tak być np. w pierwszych dniach po złamaniu kości, wypadku komunikacyjnym czy endoprotezoplastyce stawu kolanowego lub biodrowego.

Czy rehabilitacja domowa jest taka sama rehabilitacja w placówce?

Co do zasady w warunkach domowych można przeprowadzać wiele różnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, masaże lecznicze, wykonywać zabiegi terapii manualnej, a także wiele zabiegów fizykoterapii – np. laseroterapię, krioterapię miejscową, ultradźwięki. Urządzenia wykorzystywane podczas takich zabiegów są niewielkie pod względem gabarytów i raczej nie ma problemu z ich transportem. Oczywiście pewnie ograniczenia jednak istnieją – nie da się w warunkach domowych wykonać zabiegu krioterapii ogólnej czy ćwiczeń z użyciem trampolin, równoważni itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać, że w naszym centrum KRIOSONIK z rehabilitacji domowej skorzystać można zarówno w ramach umowy z NFZ-em, jak i prywatnie. Skierowanie na usługi świadczone publicznie może wystawić lekarz POZ i każdy specjalista ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym są one ograniczone czasowo. Ze świadczeń komercyjnych można korzystać bez żadnych ograniczeń. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu!