Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Rehabilitacja dzieci – jak wygląda?

Rehabilitacja dzieci to specyficzna gałąź rehabilitacji, wymagająca nie tylko specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności, ale także ciepła, empatii i zdolności komunikowania się z młodymi pacjentami. W jakich przypadkach dzieci najczęściej wymagają rehabilitacji? Czy są zabiegi, których nie powinno się u nich wykonywać? Podpowiadamy!

Istnieje naprawdę wiele sytuacji, w których dziecko może wymagać rehabilitacji. Może to być np. stan po przebytej kontuzji, związanej z uprawianiem sportu – również młode osoby mogą skręcić staw skokowy, naderwać więzadło czy złamać kość. Każdy tego typu uraz wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Kolejna grupa małych pacjentów to dzieci z wadami postawy – mogą one wynikać zarówno z bardzo szybkiego w pewnych okresach życia rozwoju organizmu, ale również niekorzystnych czynników zewnętrznych: noszenia ciężkich tornistrów, niedoboru aktywności fizycznej, spędzania czasu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji.

Trzeba też wspomnieć o dzieciach niepełnosprawnych i chorych przewlekle, u których specjalistyczna, długotrwała rehabilitacja ma zapobiegać różnego rodzaju dysfunkcjom, zapewniać jak najwyższą jakość życia, chronić przed zagrażającymi życiu powikłaniami. Chodzi np. o pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, rdzeniowym zanikiem mięśni czy zespołem Downa.

Rehabilitacja dzieci – na czym polega?

W rehabilitacji dzieci wykorzystuje się różne metody i techniki, przy czym podstawową metodą rehabilitacji pediatrycznej jest kinezyterapia – leczenie poprzez ruch. Jej celem może być m.in. poprawa koordynacji i równowagi, utrzymywanie albo przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości poszczególnych stawów, zwiększanie siły mięśni czy poprawa sprawności oddechowej. Zastosowanie znajdują zarówno typowe ćwiczenia ruchowe, różnego rodzaju manipulacje, jak i metody neurorozwojowe, psychopedagogiczne oraz logopedyczne.

U dzieci np. z wadami postawy, kolanami szpotawymi czy płaskostopiem stosowane bywa odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek, butów, ortez czy gorsetów. U młodych pacjentów wykonuje się masaże, plastrowanie (kinesiotaping), a także wykorzystuje niektóre zabiegi fizykoterapii.

Czy u dzieci można wykonywać wszystkie zabiegi rehabilitacyjne?

U młodych pacjentów – tak samo jak u dorosłych – metody rehabilitacji zawsze dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj choroby czy kontuzji, występujące objawy, ogólny stan zdrowia itp. W przypadku dzieci należy jednak zachować szczególną ostrożność przy zabiegach fizykoterapii – niektóre z nich, np. krioterapia miejscowa, są co do zasady bardzo bezpieczne, ale inne mogą szkodzić małym pacjentom. I tak np. zabiegów fali uderzeniowej nie wolno stosować u dzieci bezpośrednio na chrząstkę wzrostową, czyli ostatnią warstwę kości, która kostnieje po zakończeniu rozwoju. Podobnie jest z ultradźwiękami, które są niewskazane u pacjentów w okresie niezakończonego wzrostu kostnego, zwłaszcza w okolicach nasad kości długich.

W placówkach KRIOSONIK pomagamy zarówno dzieciom po urazach w obrębie układu ruchu, po operacjach, z wadami postawy, jak i przewlekle chorym, wymagającym systematycznej, długoterminowej rehabilitacji. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności pracy z dziećmi – jeśli Twoja pociecha potrzebuje takiej opieki, skontaktuj się z nami!