Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

  • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
  • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
  • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
  • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Rehabilitacja dzieci – jak wygląda?

Rehabilitacja dzieci to specyficzna gałąź rehabilitacji, wymagająca nie tylko specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności, ale także ciepła, empatii i zdolności komunikowania się z młodymi pacjentami. W jakich przypadkach dzieci najczęściej wymagają rehabilitacji? Czy są zabiegi, których nie powinno się u nich wykonywać? Podpowiadamy!

Istnieje naprawdę wiele sytuacji, w których dziecko może wymagać rehabilitacji. Może to być np. stan po przebytej kontuzji, związanej z uprawianiem sportu – również młode osoby mogą skręcić staw skokowy, naderwać więzadło czy złamać kość. Każdy tego typu uraz wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Kolejna grupa małych pacjentów to dzieci z wadami postawy – mogą one wynikać zarówno z bardzo szybkiego w pewnych okresach życia rozwoju organizmu, ale również niekorzystnych czynników zewnętrznych: noszenia ciężkich tornistrów, niedoboru aktywności fizycznej, spędzania czasu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji.

Trzeba też wspomnieć o dzieciach niepełnosprawnych i chorych przewlekle, u których specjalistyczna, długotrwała rehabilitacja ma zapobiegać różnego rodzaju dysfunkcjom, zapewniać jak najwyższą jakość życia, chronić przed zagrażającymi życiu powikłaniami. Chodzi np. o pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, rdzeniowym zanikiem mięśni czy zespołem Downa.

Rehabilitacja dzieci – na czym polega?

W rehabilitacji dzieci wykorzystuje się różne metody i techniki, przy czym podstawową metodą rehabilitacji pediatrycznej jest kinezyterapia – leczenie poprzez ruch. Jej celem może być m.in. poprawa koordynacji i równowagi, utrzymywanie albo przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości poszczególnych stawów, zwiększanie siły mięśni czy poprawa sprawności oddechowej. Zastosowanie znajdują zarówno typowe ćwiczenia ruchowe, różnego rodzaju manipulacje, jak i metody neurorozwojowe, psychopedagogiczne oraz logopedyczne.

U dzieci np. z wadami postawy, kolanami szpotawymi czy płaskostopiem stosowane bywa odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek, butów, ortez czy gorsetów. U młodych pacjentów wykonuje się masaże, plastrowanie (kinesiotaping), a także wykorzystuje niektóre zabiegi fizykoterapii.

Czy u dzieci można wykonywać wszystkie zabiegi rehabilitacyjne?

U młodych pacjentów – tak samo jak u dorosłych – metody rehabilitacji zawsze dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj choroby czy kontuzji, występujące objawy, ogólny stan zdrowia itp. W przypadku dzieci należy jednak zachować szczególną ostrożność przy zabiegach fizykoterapii – niektóre z nich, np. krioterapia miejscowa, są co do zasady bardzo bezpieczne, ale inne mogą szkodzić małym pacjentom. I tak np. zabiegów fali uderzeniowej nie wolno stosować u dzieci bezpośrednio na chrząstkę wzrostową, czyli ostatnią warstwę kości, która kostnieje po zakończeniu rozwoju. Podobnie jest z ultradźwiękami, które są niewskazane u pacjentów w okresie niezakończonego wzrostu kostnego, zwłaszcza w okolicach nasad kości długich.

W placówkach KRIOSONIK pomagamy zarówno dzieciom po urazach w obrębie układu ruchu, po operacjach, z wadami postawy, jak i przewlekle chorym, wymagającym systematycznej, długoterminowej rehabilitacji. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności pracy z dziećmi – jeśli Twoja pociecha potrzebuje takiej opieki, skontaktuj się z nami!