Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Rehabilitacja dzieci – jak wygląda?

Rehabilitacja dzieci to specyficzna gałąź rehabilitacji, wymagająca nie tylko specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności, ale także ciepła, empatii i zdolności komunikowania się z młodymi pacjentami. W jakich przypadkach dzieci najczęściej wymagają rehabilitacji? Czy są zabiegi, których nie powinno się u nich wykonywać? Podpowiadamy!

Istnieje naprawdę wiele sytuacji, w których dziecko może wymagać rehabilitacji. Może to być np. stan po przebytej kontuzji, związanej z uprawianiem sportu – również młode osoby mogą skręcić staw skokowy, naderwać więzadło czy złamać kość. Każdy tego typu uraz wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Kolejna grupa małych pacjentów to dzieci z wadami postawy – mogą one wynikać zarówno z bardzo szybkiego w pewnych okresach życia rozwoju organizmu, ale również niekorzystnych czynników zewnętrznych: noszenia ciężkich tornistrów, niedoboru aktywności fizycznej, spędzania czasu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji.

Trzeba też wspomnieć o dzieciach niepełnosprawnych i chorych przewlekle, u których specjalistyczna, długotrwała rehabilitacja ma zapobiegać różnego rodzaju dysfunkcjom, zapewniać jak najwyższą jakość życia, chronić przed zagrażającymi życiu powikłaniami. Chodzi np. o pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, rdzeniowym zanikiem mięśni czy zespołem Downa.

Rehabilitacja dzieci – na czym polega?

W rehabilitacji dzieci wykorzystuje się różne metody i techniki, przy czym podstawową metodą rehabilitacji pediatrycznej jest kinezyterapia – leczenie poprzez ruch. Jej celem może być m.in. poprawa koordynacji i równowagi, utrzymywanie albo przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości poszczególnych stawów, zwiększanie siły mięśni czy poprawa sprawności oddechowej. Zastosowanie znajdują zarówno typowe ćwiczenia ruchowe, różnego rodzaju manipulacje, jak i metody neurorozwojowe, psychopedagogiczne oraz logopedyczne.

U dzieci np. z wadami postawy, kolanami szpotawymi czy płaskostopiem stosowane bywa odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek, butów, ortez czy gorsetów. U młodych pacjentów wykonuje się masaże, plastrowanie (kinesiotaping), a także wykorzystuje niektóre zabiegi fizykoterapii.

Czy u dzieci można wykonywać wszystkie zabiegi rehabilitacyjne?

U młodych pacjentów – tak samo jak u dorosłych – metody rehabilitacji zawsze dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj choroby czy kontuzji, występujące objawy, ogólny stan zdrowia itp. W przypadku dzieci należy jednak zachować szczególną ostrożność przy zabiegach fizykoterapii – niektóre z nich, np. krioterapia miejscowa, są co do zasady bardzo bezpieczne, ale inne mogą szkodzić małym pacjentom. I tak np. zabiegów fali uderzeniowej nie wolno stosować u dzieci bezpośrednio na chrząstkę wzrostową, czyli ostatnią warstwę kości, która kostnieje po zakończeniu rozwoju. Podobnie jest z ultradźwiękami, które są niewskazane u pacjentów w okresie niezakończonego wzrostu kostnego, zwłaszcza w okolicach nasad kości długich.

W placówkach KRIOSONIK pomagamy zarówno dzieciom po urazach w obrębie układu ruchu, po operacjach, z wadami postawy, jak i przewlekle chorym, wymagającym systematycznej, długoterminowej rehabilitacji. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności pracy z dziećmi – jeśli Twoja pociecha potrzebuje takiej opieki, skontaktuj się z nami!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.