Menu Zamknij
header

Wady postawy to częsty problem zdrowotny wśród polskich dzieci i nastolatków. Ich przyczyną mogą być zarówno wrodzone nieprawidłowości w układzie ruchu, jak i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. noszenie ciężkich tornistrów lub niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Nieleczone wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje – dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Według różnych źródeł, wady postawy są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzającym m.in. alergie oraz wady refrakcji. Boryka się z nimi od 50 do 60% polskich uczniów – pojawiają się głównie w czasie tzw. skoków wzrostowych, czyli w wieku 6-7 oraz 12-16 lat, kiedy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Wady postawy mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem ruchu, nieprawidłową pozycją ciała podczas siedzenia przy biurku albo noszeniem zbyt ciężkiego tornistra.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży zalicza się boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy wklęsłe, okrągłe i płaskie, hiperkifoza piersiowa oraz hiperlordoza szyjna, zaś w obrębie kończyn dolnych płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Nie wolno ich lekceważyć – wymagają odpowiedniej diagnostyki przeprowadzonej przez ortopedę (w zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego badanie wzrokowe) oraz leczenia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone wady postawy mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Są to m.in. zaburzenia oddechowe i krążeniowe, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

Wady postawy u dzieci – na czym polega rehabilitacja?

Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Z jednej strony, modyfikuje się styl życia dziecka – wprowadza mu więcej ruchu, uczy się go prawidłowego siedzenia przy biurku albo dobiera odpowiedni szkolny tornister. Z drugiej – wdrażana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja, która może obejmować przeróżne zabiegi, metody i techniki, takie jak:

 • ćwiczenia korekcyjne z piłkami, obręczami i taśmami,
 • elementy terapii manualnej,
 • neuromobilizacja,
 • terapia mięśniowo-powięziowa,
 • terapia kranio-sakralna,
 • techniki PNF i Bobath,
 • techniki relaksacji mięśni,
 • kinesiotaping.

Niektóre z ćwiczeń – po opanowaniu ich przez dziecko, a także przez rodziców – mogą być z powodzeniem wykonywane w warunkach domowych.

Regularna, dopasowana do potrzeb dziecka rehabilitacja, prowadzona i nadzorowana przez specjalistę, w zdecydowanej większości przypadków pozwala wyleczyć wadę postawy i zapobiec powikłaniom w przyszłości. 

Rehabilitacją wad postawy u dzieci i młodzieży zajmują się specjaliści z placówek Kriosonik – listę naszych centrów i dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac. Zapraszamy!

Rehabilitacja laserem wysokoenergetycznym w schorzeniach ortopedycznych

Laser wysokoenergetyczny to urządzenie coraz częściej wykorzystywane w medycynie, w tym w rehabilitacji. Zabiegi z jego zastosowaniem wykonuje się m.in. w terapii chorób i urazów stawów, więzadeł, ścięgien oraz mięśni. Mają one właściwości przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.

Laser wysokoenergetyczny (HIL - z angielskiego High Intensity Laser) to nowoczesne urządzenie znajdujące zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, w tym w rehabilitacji. W odróżnieniu od standardowych laserów medycznych, laser wysokoenergetyczny cechuje się nawet do 50 razy wyższą mocą szczytową, co powala na uzyskanie szybszych efektów przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych.

Laser wysokoenergetyczny - jak działa?

Dzięki swoim właściwościom, laser wysokoenergetyczny umożliwia nieinwazyjne i szybkie leczenie bólu, różnego rodzaju stanów zapalnych oraz zwyrodnień. Emitowana przez urządzenie energia wnika w tkanki, pobudzając wolne zakończenia nerwowe i inne receptory bólowe, co właściwie natychmiast zmniejsza dolegliwości odczuwane przez pacjenta. Dodatkowo, energia lasera stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu, pobudza produkcję nowych, nieuszkodzonych komórek, przyspiesza krążenie krwi oraz wspomaga pracę układu limfatycznego. 

Laser wysokoenergetyczny w ortopedii 

Najczęściej zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego wykonuje się w ramach rehabilitacji różnego rodzaju schorzeń, urazów i kontuzji układu ruchu, takich jak:

 • zwyrodnienie stawów,
 • zespoły bólowe i stany przeciążeniowe kręgosłupa,
 • łokieć tenisisty i golfisty,
 • kolano skoczka i kolano biegacza,
 • zapalenie ścięgna Achillesa,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • zespół kanału stępu,
 • ostroga piętowa,
 • zwiększone napięcie mięśniowe,
 • stany pourazowe (np. po skręceniu stawu skokowego).

Warto pamiętać, że zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego są bezpieczne i nieinwazyjne. Wśród nielicznych przeciwwskazań do ich wykonywania zalicza się ciąża i okres karmienia, aktywne infekcje oraz rany, zmiany skórne i owrzodzenia w obrębie partii ciała poddawanej zabiegowi.

Laser wysokoenergetyczny - jak przebiega zabieg?

Zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego nie wymagają od pacjenta specjalnych przygotowań. Należy jedynie założyć wygodne ubranie, umożliwiające swobodne odsłonięcie poddawanej zabiegowi partii ciała, a także zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

W zależności od indywidualnych potrzeb, zabieg trwa od 2 do 6 minut. Liczba zabiegów również ustalana jest indywidualnie - najczęściej wykonuje się od 4 do 10 naświetlań co 2-3 dni.

Z zabiegów z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i umów się na konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie!