Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Rehabilitacja po złamaniu – na czym polega?

Złamanie kości – ręki, nogi, nadgarstka czy śródstopia – może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek. W powrocie do zdrowia i pełnej sprawności bardzo ważna jest odpowiednia rehabilitacja po złamaniu. Co ważne, w zdecydowanej większości przypadków zaleca się jej rozpoczęcie bardzo szybko, nawet 2–3 dni po unieruchomieniu złamanej kości.

Złamanie to przerwanie ciągłości kości, do którego dochodzi najczęściej pod wpływem nagłej siły zewnętrznej – uderzenia, upadku, zderzenia itp. Innym typem złamań są tzw. złamania patologiczne – ich przyczyną mogą być nawet drobne urazy i obciążenia kości objętych chorobą, np. osteoporozą, odwapnieniem czy zanikiem kostnym.

Do głównych objawów złamań zalicza się bardzo silny ból, obrzęk, zasinienie, brak możliwości poruszania się oraz bladość skóry. Diagnostyka złamań polega zazwyczaj na wykonaniu badania RTG – na jego podstawie można określić lokalizację oraz stopień złamania, a także dobrać odpowiednie metody leczenia. Najczęściej jest to unieruchomienie złamanej kości, choć czasami, w przypadku skomplikowanych złamań, konieczne bywa operacyjne zespolenie kości.

Bardzo ważnym elementem leczenia złamań kości jest także dopasowana do indywidualnych potrzeb rehabilitacja.

Rehabilitacja po złamaniu – jak przebiega?

Wbrew stereotypowym opiniom, rehabilitację po złamaniu kości powinno się zacząć bardzo szybko – nawet 2–3 dni po unieruchomieniu czy operacji zespolenia kości. Jest to istotne, by utrzymać odpowiedni poziom krążenia, zniwelować osłabienie mięśni, utrzymywać funkcjonowanie całego układu ruchu oraz stymulować procesy zrostu kości.

 • Rehabilitacja bezpośrednio po złamaniu kości (okres unieruchomienia)

Ma na celu m.in. zapobieganie obrzękom, zapaleniom żył i przykurczom. W tym czasie zastosowanie znajdują przede wszystkim ćwiczenia izometryczne oraz kontralateralne. Te pierwsze polegają na napinaniu mięśni (również tych znajdujących się pod unieruchomieniem), ale bez wykonywania ruchu. Z kolei ćwiczenia kontralateralne to przenoszenie funkcji fizjologicznych na drugą stronę ciała (z unieruchomieniem). Jeśli chodzi o zabiegi fizykoterapii, polecane jest m.in. pole magnetyczne, które bez problemu przenika nawet przez gips, dociera do każdej komórki organizmu i przyspiesza procesy tworzenia tkanki łącznej, stymuluje tworzenie blizny kostnej, redukuje ból i stan zapalny.

 • Rehabilitacja po złamaniu po zdjęciu unieruchomienia (wczesny etap)

Pacjenci bezpośrednio po zdjęciu unieruchomienia złamanej kości borykają się często m.in. z zanikami mięśniowymi, bólem oraz ograniczoną ruchomością stawów. Na tym etapie stosuje się dopasowane do indywidualnych potrzeb ćwiczenia czynne i bierne, mobilizacje stawów czynne i bierne, mobilizacje tkanek miękkich (masaże funkcyjne, mobilizacje uciskowe, stretching, poizometryczna relaksacja mięśni), drenaż limfatyczny oraz zabiegi fizykoterapii (krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia). Ich celem jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu ruchu oraz ustąpienie dolegliwości.

 • Rehabilitacja po złamaniu w późniejszym okresie

Na późniejszym etapie rehabilitacji po złamaniu wykorzystuje się wszystkie wymienione wcześniej ćwiczenia, techniki i zabiegi, przy czym są one bardziej intensywne, cechują się większymi obciążeniami oraz maksymalnym możliwym zakresem ruchu. Pacjent ma za zadanie w pełni angażować do pracy fragment ciała po urazie, tak aby z biegiem czasu odzyskać całkowitą sprawność.

Kompleksową pomoc po złamaniach kości – zarówno będących skutkiem nieszczęśliwych upadków, uprawiania sportu, jak i wypadków komunikacyjnych – można uzyskać w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy profesjonalną opiekę doświadczonych rehabilitantów oraz plany leczenia dopasowane do potrzeb! Zapraszamy! -> https://www.kriosonik.pl