Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Rehabilitacja w ciąży – czy jest bezpieczna?

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

 • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
 • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
 • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
 • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!