Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Skolioza – czym jest i jak ją leczyć?

Skolioza to deformacja kręgosłupa, która najczęściej rozwija się u dzieci w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. Diagnozuje się ją u pacjentów, u których widoczny na zdjęciu RTG kąt odchylenia bocznego kręgosłupa wynosi co najmniej 10°. Zdecydowaną większość przypadków skoliozy można skutecznie leczyć dzięki dopasowanej do potrzeb rehabilitacji.

Skolioza to strukturalna deformacja kręgosłupa zachodząca w trzech płaszczyznach – rozpoznaje się ją u pacjentów, u których kąt odchylenia bocznego na zdjęciu RTG wynosi co najmniej 10°.

Nie ustalono jak dotąd jednoznacznej przyczyny rozwoju skoliozy – najczęściej diagnozuje się ją u chłopców i dziewcząt w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa, kiedy mięśnie nie nadążają za rozwojem kości i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Niekiedy skoliozę diagnozuje się również u pacjentów dorosłych – do czynników zwiększających ryzyko rozwoju tej wady zalicza się wówczas guzy kości, przepukliny krążka międzykręgowego, zwyrodnienie stawów międzykręgowych oraz przebyte w okresie dojrzewania operacje w obrębie klatki piersiowej.

Obok nieprawidłowości widocznych na zdjęciu RTG, wśród objawów klinicznych skoliozy znajdują się:

  • wystająca łopatka,
  • nierówna linia ramion,
  • asymetria talii,
  • garb żebrowy,
  • przechylenie tułowia,
  • nierówna linia bioder.

Rehabilitacja podstawą w leczeniu skoliozy

Skoliozy nie można lekceważyć – nieleczona może powodować zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne, prowadzić do zniekształceń klatki piersiowej, negatywnie wpływać na pracę serca i płuc, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności krążenia i niewydolności oddechowej.

U pacjentów o skrzywieniach między 10 a 25° stosuje się indywidualne programy ćwiczeń opracowywane przez ortopedę we współpracy z fizjoterapeutą. Są to m.in. różnego rodzaju ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia mięśni grzbietu i kręgosłupa, ćwiczenia mięśni pośladków, ćwiczenia oddechowe w różnych pozycjach, ćwiczenia w zwisie na kółkach, a także ćwiczenia ogólnousprawniające w pozycji klęcznej, siedzącej i leżącej. Kinezyterapia jest podstawą leczenia, a zabiegi fizykalne – np. naświetlania, balneoterapia oraz masaże – są jej uzupełnieniem.

U pacjentów z bardziej zaawansowaną skoliozą – obok kinezyterapii – konieczne może być noszenie specjalnych gorsetów (np. gipsowych), a w skrajnych przypadkach – leczenie operacyjne.

W centrach KRIOSONIK pomagamy pacjentom ze zdiagnozowaną skoliozą – zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym. Jeśli Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie tego typu wsparcia, zapraszamy do kontaktu!