Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Skolioza – czym jest i jak ją leczyć?

Skolioza to deformacja kręgosłupa, która najczęściej rozwija się u dzieci w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. Diagnozuje się ją u pacjentów, u których widoczny na zdjęciu RTG kąt odchylenia bocznego kręgosłupa wynosi co najmniej 10°. Zdecydowaną większość przypadków skoliozy można skutecznie leczyć dzięki dopasowanej do potrzeb rehabilitacji.

Skolioza to strukturalna deformacja kręgosłupa zachodząca w trzech płaszczyznach – rozpoznaje się ją u pacjentów, u których kąt odchylenia bocznego na zdjęciu RTG wynosi co najmniej 10°.

Nie ustalono jak dotąd jednoznacznej przyczyny rozwoju skoliozy – najczęściej diagnozuje się ją u chłopców i dziewcząt w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa, kiedy mięśnie nie nadążają za rozwojem kości i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Niekiedy skoliozę diagnozuje się również u pacjentów dorosłych – do czynników zwiększających ryzyko rozwoju tej wady zalicza się wówczas guzy kości, przepukliny krążka międzykręgowego, zwyrodnienie stawów międzykręgowych oraz przebyte w okresie dojrzewania operacje w obrębie klatki piersiowej.

Obok nieprawidłowości widocznych na zdjęciu RTG, wśród objawów klinicznych skoliozy znajdują się:

 • wystająca łopatka,
 • nierówna linia ramion,
 • asymetria talii,
 • garb żebrowy,
 • przechylenie tułowia,
 • nierówna linia bioder.

Rehabilitacja podstawą w leczeniu skoliozy

Skoliozy nie można lekceważyć – nieleczona może powodować zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne, prowadzić do zniekształceń klatki piersiowej, negatywnie wpływać na pracę serca i płuc, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności krążenia i niewydolności oddechowej.

U pacjentów o skrzywieniach między 10 a 25° stosuje się indywidualne programy ćwiczeń opracowywane przez ortopedę we współpracy z fizjoterapeutą. Są to m.in. różnego rodzaju ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia mięśni grzbietu i kręgosłupa, ćwiczenia mięśni pośladków, ćwiczenia oddechowe w różnych pozycjach, ćwiczenia w zwisie na kółkach, a także ćwiczenia ogólnousprawniające w pozycji klęcznej, siedzącej i leżącej. Kinezyterapia jest podstawą leczenia, a zabiegi fizykalne – np. naświetlania, balneoterapia oraz masaże – są jej uzupełnieniem.

U pacjentów z bardziej zaawansowaną skoliozą – obok kinezyterapii – konieczne może być noszenie specjalnych gorsetów (np. gipsowych), a w skrajnych przypadkach – leczenie operacyjne.

W centrach KRIOSONIK pomagamy pacjentom ze zdiagnozowaną skoliozą – zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym. Jeśli Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie tego typu wsparcia, zapraszamy do kontaktu!