Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Sport to zdrowie! Jak zacząć uprawiać go regularnie?

Nie ma żadnych wątpliwości, że aktywność fizyczna to jeden z kluczowych elementów dla zachowania zdrowia, sprawności i dobrego samopoczucia. Ważne, by uprawiać sport regularnie – wówczas przyniesie najlepsze efekty. Jednak… jak to zrobić?

Liczne badania naukowe i obserwacje dowiodły, że regularna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego i oddechowego, pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała, utrzymuje sprawność układu ruchu, zapobiega depresji, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób ogólnoustrojowych, w tym nowotworów.

Lato to idealny czas, by zacząć regularnie uprawiać sport. Oto 5 wskazówek, które w tym pomogą.

1.     Ćwicz to, co lubisz

Znajdź aktywność fizyczną, którą lubisz i której uprawianie sprawia Ci przyjemność. Nie jesteś miłośnikiem biegania? Wybierz nordic walking. Nie przepadasz za bardzo intensywnymi treningami cardio w fitness klubach? Zapisz się na jogę. W Twojej okolicy nie ma basenu? Zacznij systematycznie jeździć na rowerze. Form sportu i rekreacji jest naprawdę wiele i na pewno znajdziesz taką, która Ci się spodoba.

2.     Stopniuj intensywność wysiłku

Jeśli zaczynasz treningi po dłuższej przerwie, nie decyduj się od razu na bardzo intensywny, wymagający trening. Stopniuj wysiłek, zacznij od 1-2 umiarkowanych treningów w tygodniu i z czasem wydłużaj czas jego trwania, zwiększaj przebiegnięte czy przejechane na rowerze dystanse. Dzięki temu będziesz przygotowywać organizm do coraz większej intensywności pracy, ale zarazem zmniejszysz ryzyko kontuzji.

3.     Skonsultuj się ze specjalistą

Nawet jeśli przewlekle chorujesz albo przyjmujesz leki, możesz znaleźć sport odpowiedni dla Ciebie. Skonsultuj się ze specjalistą – np. lekarzem albo fizjoterapeutą, który podpowie Ci, czy dana dyscyplina na pewno jest dla Ciebie odpowiednia. Konsultacje z rehabilitantem mogą okazać się konieczne także np. przy powrocie do sportu po kontuzji lub chorobie w obrębie układu ruchu.

4.     Słuchaj swojego ciała

To kluczowa sprawa dla Twojego zdrowia. Nigdy nie ćwicz, gdy coś Cię boli i ciało odmawia posłuszeństwa. Oczywiście po długim okresie lenistwa zakwasy mięśniowe po pierwszych treningach to naturalna sprawa, ale nie lekceważ np. powtarzającego się bólu mięśni i stawów, opuchlizny czy ograniczenia ich ruchomości. Zawsze skonsultuj się w takiej sytuacji z lekarzem albo fizjoterapeutą.

5.     Znajdź motywację i nagradzaj się za regularność

Zmotywowanie się do regularnych ćwiczeń to spore wyzwanie – postaw więc sobie cel i konsekwentnie do niego dąż. Może to być np. udział w zawodach sportowych albo przejechanie na rowerze określonej liczby kilometrów w sezonie. Nie zapomnij, by nagrodzić się za systematyczną pracę – zrób to, co sprawia Ci przyjemność.

Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń widoczne są zazwyczaj już po kilku tygodniach – choć początkowo nie są może spektakularne, to każdy kolejny trening przybliża Cię do lepszego zdrowia, samopoczucia, dobrej kondycji i… smuklejszej sylwetki.

A jeśli masz pytania dotyczące uprawiania sportu, wracasz do aktywności po kontuzji lub chcesz poradzić się specjalisty, umów się na konsultację fizjoterapeutyczną w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy!