Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Sporty zimowe po kontuzji. Jak rehabilitacja pomaga wrócić na stok?

Jeszcze przez co najmniej kilka tygodni trwać będzie sezon sportów zimowych. Zarówno narciarstwo, jak i snowboarding to dość wymagające aktywności. Z jednej strony, do szaleństw na stoku należy się odpowiednio przygotować, z drugiej – sporty zimowe są obarczone ryzykiem różnego rodzaju kontuzji. Na szczęście we wszystkich tych sytuacjach pomóc może dopasowana do potrzeb rehabilitacja.

Sporty zimowe – jak każda aktywność fizyczna – pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Pomagają regulować pracę układu krążenia, poprawiają wydolność, są pomocne w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. Należy jednak pamiętać, że z drugiej strony są one dość wymagające i obarczone ryzykiem kontuzji. Podczas szusowania na nartach czy snowboardzie może dojść do urazów kręgosłupa, stawów kolanowych, rąk, a nawet głowy. Dlatego przed sezonem narciarskim konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Oczywiście nie można też zapominać o miłośnikach sportów zimowych, którzy w nieodległej przeszłości borykali się z różnymi urazami w obrębie układu ruchu, niekoniecznie związanymi z aktywnością fizyczną. Przeciążenia stawów, bóle mięśni, skręcenia czy stany zapalne ścięgien mogą przytrafić się każdemu, w bardzo różnych sytuacjach. Aby jazda na nartach czy desce była w pełni bezpieczna, również w tym przypadku konieczna jest specjalistyczna pomoc.

Rehabilitacja przed powrotem na stok – dlaczego jest ważna?

Po ostrej fazie urazu w obrębie układu ruchu, która u większości pacjentów wymaga czasowego unieruchomienia oraz wypoczynku, niezwykle ważnym elementem powrotu do pełni sprawności jest rehabilitacja. Z jednej strony, pozwala ona łagodzić dolegliwości bólowe, zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację tkanek. Z drugiej strony, odpowiednie ćwiczenia i zabiegi mogą również wzmocnić mięśnie, uelastycznić stawy oraz ogólnie przygotować układ ruchu do zwiększonej aktywności związanej ze sportami zimowymi. Po kontuzji, a przed powrotem na stok ważne jest popracowanie nad koordynacją i równowagą, przywrócenie mięśniom i stawom pełnej sprawności oraz wzmocnienie ich.

Oczywiście rehabilitacja zawsze jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, rodzaju urazu, stopnia jego zaawansowania, etapu rekonwalescencji. Może ona obejmować:

  • indywidualne treningi funkcjonalne,
  • kinezyterapię,
  • masaże lecznicze,
  • krioterapię ogólnoustrojową i miejscową,
  • zabiegi fizykoterapii (falę uderzeniową, laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki).

W placówkach KRIOSONIK można uzyskać specjalistyczną pomoc zarówno w zakresie przygotowań do sezonu narciarskiego, jak i leczenia kontuzji związanych ze sportami zimowymi. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!