Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Sporty zimowe po kontuzji. Jak rehabilitacja pomaga wrócić na stok?

Jeszcze przez co najmniej kilka tygodni trwać będzie sezon sportów zimowych. Zarówno narciarstwo, jak i snowboarding to dość wymagające aktywności. Z jednej strony, do szaleństw na stoku należy się odpowiednio przygotować, z drugiej – sporty zimowe są obarczone ryzykiem różnego rodzaju kontuzji. Na szczęście we wszystkich tych sytuacjach pomóc może dopasowana do potrzeb rehabilitacja.

Sporty zimowe – jak każda aktywność fizyczna – pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Pomagają regulować pracę układu krążenia, poprawiają wydolność, są pomocne w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. Należy jednak pamiętać, że z drugiej strony są one dość wymagające i obarczone ryzykiem kontuzji. Podczas szusowania na nartach czy snowboardzie może dojść do urazów kręgosłupa, stawów kolanowych, rąk, a nawet głowy. Dlatego przed sezonem narciarskim konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Oczywiście nie można też zapominać o miłośnikach sportów zimowych, którzy w nieodległej przeszłości borykali się z różnymi urazami w obrębie układu ruchu, niekoniecznie związanymi z aktywnością fizyczną. Przeciążenia stawów, bóle mięśni, skręcenia czy stany zapalne ścięgien mogą przytrafić się każdemu, w bardzo różnych sytuacjach. Aby jazda na nartach czy desce była w pełni bezpieczna, również w tym przypadku konieczna jest specjalistyczna pomoc.

Rehabilitacja przed powrotem na stok – dlaczego jest ważna?

Po ostrej fazie urazu w obrębie układu ruchu, która u większości pacjentów wymaga czasowego unieruchomienia oraz wypoczynku, niezwykle ważnym elementem powrotu do pełni sprawności jest rehabilitacja. Z jednej strony, pozwala ona łagodzić dolegliwości bólowe, zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację tkanek. Z drugiej strony, odpowiednie ćwiczenia i zabiegi mogą również wzmocnić mięśnie, uelastycznić stawy oraz ogólnie przygotować układ ruchu do zwiększonej aktywności związanej ze sportami zimowymi. Po kontuzji, a przed powrotem na stok ważne jest popracowanie nad koordynacją i równowagą, przywrócenie mięśniom i stawom pełnej sprawności oraz wzmocnienie ich.

Oczywiście rehabilitacja zawsze jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, rodzaju urazu, stopnia jego zaawansowania, etapu rekonwalescencji. Może ona obejmować:

  • indywidualne treningi funkcjonalne,
  • kinezyterapię,
  • masaże lecznicze,
  • krioterapię ogólnoustrojową i miejscową,
  • zabiegi fizykoterapii (falę uderzeniową, laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki).

W placówkach KRIOSONIK można uzyskać specjalistyczną pomoc zarówno w zakresie przygotowań do sezonu narciarskiego, jak i leczenia kontuzji związanych ze sportami zimowymi. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!