Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

 • przewlekłe bóle kręgosłupa,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • bóle i zawroty głowy,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • drżenie mięśni,
 • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
 • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
 • nagłe omdlenia,
 • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
 • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Sporty zimowe po kontuzji. Jak rehabilitacja pomaga wrócić na stok?

Jeszcze przez co najmniej kilka tygodni trwać będzie sezon sportów zimowych. Zarówno narciarstwo, jak i snowboarding to dość wymagające aktywności. Z jednej strony, do szaleństw na stoku należy się odpowiednio przygotować, z drugiej – sporty zimowe są obarczone ryzykiem różnego rodzaju kontuzji. Na szczęście we wszystkich tych sytuacjach pomóc może dopasowana do potrzeb rehabilitacja.

Sporty zimowe – jak każda aktywność fizyczna – pozytywnie wpływają na organizm człowieka. Pomagają regulować pracę układu krążenia, poprawiają wydolność, są pomocne w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała. Należy jednak pamiętać, że z drugiej strony są one dość wymagające i obarczone ryzykiem kontuzji. Podczas szusowania na nartach czy snowboardzie może dojść do urazów kręgosłupa, stawów kolanowych, rąk, a nawet głowy. Dlatego przed sezonem narciarskim konieczne jest odpowiednie przygotowanie.

Oczywiście nie można też zapominać o miłośnikach sportów zimowych, którzy w nieodległej przeszłości borykali się z różnymi urazami w obrębie układu ruchu, niekoniecznie związanymi z aktywnością fizyczną. Przeciążenia stawów, bóle mięśni, skręcenia czy stany zapalne ścięgien mogą przytrafić się każdemu, w bardzo różnych sytuacjach. Aby jazda na nartach czy desce była w pełni bezpieczna, również w tym przypadku konieczna jest specjalistyczna pomoc.

Rehabilitacja przed powrotem na stok – dlaczego jest ważna?

Po ostrej fazie urazu w obrębie układu ruchu, która u większości pacjentów wymaga czasowego unieruchomienia oraz wypoczynku, niezwykle ważnym elementem powrotu do pełni sprawności jest rehabilitacja. Z jednej strony, pozwala ona łagodzić dolegliwości bólowe, zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację tkanek. Z drugiej strony, odpowiednie ćwiczenia i zabiegi mogą również wzmocnić mięśnie, uelastycznić stawy oraz ogólnie przygotować układ ruchu do zwiększonej aktywności związanej ze sportami zimowymi. Po kontuzji, a przed powrotem na stok ważne jest popracowanie nad koordynacją i równowagą, przywrócenie mięśniom i stawom pełnej sprawności oraz wzmocnienie ich.

Oczywiście rehabilitacja zawsze jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, rodzaju urazu, stopnia jego zaawansowania, etapu rekonwalescencji. Może ona obejmować:

 • indywidualne treningi funkcjonalne,
 • kinezyterapię,
 • masaże lecznicze,
 • krioterapię ogólnoustrojową i miejscową,
 • zabiegi fizykoterapii (falę uderzeniową, laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki).

W placówkach KRIOSONIK można uzyskać specjalistyczną pomoc zarówno w zakresie przygotowań do sezonu narciarskiego, jak i leczenia kontuzji związanych ze sportami zimowymi. Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!