Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Stretching – dlaczego jest tak ważny?

Rozciąganie mięśni powinno być nieodłącznym elementem każdej aktywności fizycznej. Zestaw ćwiczeń rozciągających może przybierać postać samodzielnego treningu lub stanowić jego końcowy etap. W obu przypadkach ma zbawienny wpływ na dobrą kondycję całego ciała.

Czym jest stretching?

Stretching to nic innego jak rozciąganie – rodzaj aktywności fizycznej stosowanej w ramach rehabilitacji lub zwykłej aktywności ruchowej. Ćwiczenia stretchingowe składają się z trzech podstawowych etapów, przy czym samo rozciąganie jest etapem finalnym. Dwa pierwsze to napinanie mięśni oraz ich powolne rozluźnianie. Każdy etap powinien trwać określoną ilość czasu – od kilku do kilkunastu sekund.

Rozciąganie można traktować jako samodzielną formę treningu. Należy jednak pamiętać, że stretching sam w sobie powinien być poprzedzony rozgrzewką, aby rozgrzać podstawowe partie mięśni. Można to zrobić poprzez wykonanie kilku przysiadów, podskoków, popularnych pajacyków, krążenia ramion czy bioder. Zbyt mocne rozciąganie bez wcześniejszej rozgrzewki może doprowadzić do kontuzji lub zapaleń w obrębie mięśni.

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Do stretchingu nie są potrzebne żadne dodatkowe przyrządy – pełnoprawny trening można urządzić sobie nawet w domowym zaciszu. Jedyne o co warto zadbać to swobodny strój i miękkie podłoże. Podczas rozciągania, tak samo jak w przypadku wielu innych ćwiczeń fizycznych, trzeba postawić na dokładność, nie na szybkość. Jeśli stretching jest Twoją jedyną formą treningu w danym momencie, optymalny czas rozciągania wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W przypadku traktowania stretchingu jako rozgrzewki przed innymi ćwiczeniami, wystarczy 5-10 minut aktywnego stretchingu przed właściwym treningiem i kolejne 5-10 minut stretchingu statycznego po zakończeniu treningu.

Stretching aktywny polega na rozciąganiu mięśni w czasie ruchu, np. poprzez rytmiczne wymachy rąk lub nóg. Statyczny stretching to napinanie i rozluźnianie mięśni w spoczynku. Jednym ze sposobów stretchingu statycznego jest kilkusekundowe dociskanie określonych części ciała do różnych powierzchni. Rozciągać można wszystkie partie mięśni. W internecie bez trudu znajdziesz filmy instruktażowe dedykowane różnym partiom ciała.

Pozytywne skutki uprawiania stretchingu

Bezpośrednim efektem rozciągania jest zwiększenie elastyczności mięśni, ale to nie jedyna korzyść, jaką można osiągnąć trenując stretching. Regularne rozciąganie mięśni wzmacnia bowiem wytrzymałość całego organizmu (szczególnie podczas wszelkiej aktywności fizycznej), zwiększa zakres ruchu, sprzyja zachowaniu prawidłowej postawy ciała, pomaga zapobiegać bólom stawów, a także poprawia krążenie. Regularnie uprawiany stretching zwiększa ukrwienie mięśni, a to bezpośrednio przekłada się na lepszą kondycję fizyczną. Dobre ukrwienie mięśni pomaga zapobiegać zakwasom wywołanym bardziej wymagającymi aktywnościami.

Co więcej, trenowanie stretchingu działa w sposób dobroczynny na zachowanie dobrego zdrowia psychicznego. Rozluźnianie mięśni pomaga redukować stres, uspokoić umysł, oderwać się od problemów dnia codziennego. Poza tym, jak każda forma aktywności fizycznej powoduje uwalnianie endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Podsumowanie

Stretching mogą trenować osoby w każdym wieku, ponieważ należy do grupy ćwiczeń, które są stosunkowo bezpieczne i niezbyt męczące. Młode osoby mogą potraktować rozciąganie jako etap przygotowawczy do kolejnych ćwiczeń. Dla osób starszych stretching może okazać się skutecznym sposobem zwalczania bólów stawów.