Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Terapia manualna – kiedy się ją stosuje?

Różnego rodzaju dolegliwości układu ruchu dotyczą coraz większej liczby osób – bywają efektem trybu życia, nadwagi, przebytych chorób oraz kontuzji będących efektem uprawiania sportu. Współczesna medycyna zna wiele sposobów radzenia sobie z tego typu problemami – jedną z nich jest terapia manualna, którą wykonują oczywiście specjaliści z naszego centrum KRIOSONIK. Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapii, która ma na celu wspomagać funkcjonowanie poszczególnych elementów układu ruchu, przyspieszać leczenie ich chorób oraz urazów, a także uzupełniać rehabilitację. Wykorzystuje się ją w ortopedii, reumatologii, neurologii – jest bezpieczna oraz za każdym razem dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz problemów, z jakimi się boryka. Terapia manualna – kiedy znajduje zastosowanie? Terapię manualną trudno jest opisać jedną definicją. Można jednak przyjąć, że są to rozmaite działania fizjoterapeuty (chwyty, manipulacje, uciśnięcia itp.), które służą zarówno wykrywaniu, jak i leczeniu zaburzeń oraz nieprawidłowości w obrębie więzadeł, stawów i mięśni. Podczas zabiegu mogą być wykorzystywane rozmaite techniki, m.in. stretching, neuromobilizacja, masaż czy manipulacja. Oprócz tego, terapia manualna znajduje zastosowanie w leczeniu:
  • bólów poszczególnych odcinków kręgosłupa,
  • bólów kości ogonowej,
  • zaburzeń napięcia mięśni,
  • migreny,
  • zaburzeń snu,
  • dyskopatii,
  • stanów nerwicowych,
  • przemęczenia.
Jak przebiega terapia manualna? W centrum KRIOSONIK najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pacjenta. Dlatego też przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody fizjoterapii – w tym terapii manualnej – nasi specjaliści muszą zapoznać się z postawioną pacjentowi diagnozą, wynikami badań, zdjęciami RTG czy USG itp. Pozwala to dobrać najbardziej skuteczną metodą terapii. Sama terapia manualna w przypadku różnych pacjentów może wyglądać nieco inaczej. Pacjent pozostaje w pozycji siedzącej lub leżącej, musi również odsłonić określoną partię ciała. Wówczas terapeuta może przystąpić do działania. Jakie efekty daje terapia manualna? Pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, przywraca równowagę mięśniową, rozluźnia napięte mięśnie, pomaga pozbyć się drętwienia kończyn, pozwala na relaks i odstresowanie. W wielu przypadkach znaczne złagodzenie dolegliwości przynosi już jedna sesja terapii manualnej, czasami jednak potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Mamy wśród naszych pacjentów osoby, którym terapia manualna pozwoliła uniknąć bardzo inwazyjnego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych! Terapia manualna – przeciwwskazania Nie można oczywiście zapominać, że istnieje pewna grupa przeciwwskazań do terapii manualnej. Zalicza się do nich ciąża, problemy z krzepliwością krwi, zaawansowana osteoporoza, niezagojone wrzody i rany na skórze, aktywne infekcje bakteryjne lub wirusowe. Na terapię manualną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta zapraszamy oczywiście do centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.