Menu Zamknij
header

Urazy mogą przytrafić się każdemu – kluczem do pełnego powrotu do zdrowia po urazie jest szybka i skuteczna rehabilitacja. W klinice KRIOSONIK oferujemy kompleksowy proces rehabilitacyjny, który krok po kroku przywróci Ci pełną sprawność.

Rehabilitacja po urazie może być konieczna w wielu przypadkach. Na uszkodzenia więzadeł czy naderwania mięśni narażeni są sportowcy – w ich przypadku szybkie podjęcie rehabilitacji jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności i uniknięcia długotrwałych konsekwencji. U innych długotrwałe siedzenie, nieprawidłowa postawa ciała oraz intensywna praca fizyczna mogą prowadzić do przeciążeń mięśniowo-stawowych. Takie dolegliwości, jak łokieć tenisisty czy zespół cieśni nadgarstka często wymagają interwencji fizjoterapeutycznej. Oczywiście nie można też zapominać o nagłych urazach wynikających z nieszczęśliwych wypadków – np. skręceniach czy złamaniach.

Warto pamiętać, że każdy uraz – bez względu na to, jak drobny – może mieć długotrwałe skutki, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany. Po urazie kluczowy jest także proces rehabilitacji – nie tylko po to, by powrócić do pełnej sprawności, ale także aby zapobiec nawrotom kontuzji i powikłaniom

Krok po kroku przez proces rehabilitacji w KRIOSONIK

W KRIOSONIK rozumiemy, jak ważna jest kompleksowa opieka medyczna, dlatego oferujemy indywidualnie dobrany program rehabilitacji składający się z kilku etapów.

  • Diagnostyka i opracowanie planu leczenia

Proces rehabilitacji rozpoczyna się od kompleksowej diagnostyki, która pozwala określić rodzaj i zakres uszkodzeń. Na tym etapie nasi specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, analizują wyniki badań oraz przeprowadzają testy funkcjonalne, które umożliwiają ocenę zdolności ruchowych pacjenta. Na podstawie wyników diagnozy opracowujemy indywidualny plan terapii, który obejmuje różne metody leczenia.

  • Wczesna faza rehabilitacji

W pierwszym etapie rehabilitacji kluczowym celem jest redukcja bólu i stanu zapalnego, a także ochrona uszkodzonego obszaru przed dalszymi urazami. W tej fazie stosuje się m.in. krioterapię, elektroterapię, masaże lecznicze oraz delikatne ćwiczenia mobilizacyjne. Działania te mają na celu zmniejszenie obrzęku oraz poprawę krążenia krwi, co sprzyja regeneracji tkanek.

  • Faza przywracania ruchomości i siły mięśniowej

Kiedy stan zapalny zostaje opanowany, a ból zredukowany, rozpoczynamy intensywniejszą rehabilitację, mającą na celu przywrócenie pełnej ruchomości stawów oraz odbudowę siły mięśniowej. Na tym etapie ważne są ćwiczenia rozciągające, wzmacniające oraz techniki terapii manualnej, które pomagają w przywróceniu prawidłowej biomechaniki ruchu.

  • Przygotowanie do powrotu do aktywności

Ostatnia faza rehabilitacji koncentruje się na przygotowaniu pacjenta do powrotu do normalnej aktywności fizycznej lub zawodowej. Stosujemy ćwiczenia funkcjonalne, które naśladują ruchy wykonywane w codziennym życiu, a w przypadku sportowców – także ruchy charakterystyczne dla ich dyscypliny sportowej. Na tym etapie kluczowe znaczenie mają ćwiczenia propriocepcji, które poprawiają koordynację i stabilizację.

W KRIOSONIK oferujemy kompleksowe podejście do leczenia urazów, łącząc nowoczesne technologie z indywidualnym podejściem do pacjenta. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem terapii, dbając o to, aby proces leczenia był jak najbardziej efektywny i bezpieczny. Jeśli doznałeś urazu i potrzebujesz skutecznej rehabilitacji, skontaktuj się z nami – wspólnie opracujemy plan, który pozwoli Ci wrócić do pełnej sprawności!

Terapia manualna – kiedy się ją stosuje?

Różnego rodzaju dolegliwości układu ruchu dotyczą coraz większej liczby osób – bywają efektem trybu życia, nadwagi, przebytych chorób oraz kontuzji będących efektem uprawiania sportu. Współczesna medycyna zna wiele sposobów radzenia sobie z tego typu problemami – jedną z nich jest terapia manualna, którą wykonują oczywiście specjaliści z naszego centrum KRIOSONIK. Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapii, która ma na celu wspomagać funkcjonowanie poszczególnych elementów układu ruchu, przyspieszać leczenie ich chorób oraz urazów, a także uzupełniać rehabilitację. Wykorzystuje się ją w ortopedii, reumatologii, neurologii – jest bezpieczna oraz za każdym razem dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz problemów, z jakimi się boryka. Terapia manualna – kiedy znajduje zastosowanie? Terapię manualną trudno jest opisać jedną definicją. Można jednak przyjąć, że są to rozmaite działania fizjoterapeuty (chwyty, manipulacje, uciśnięcia itp.), które służą zarówno wykrywaniu, jak i leczeniu zaburzeń oraz nieprawidłowości w obrębie więzadeł, stawów i mięśni. Podczas zabiegu mogą być wykorzystywane rozmaite techniki, m.in. stretching, neuromobilizacja, masaż czy manipulacja. Oprócz tego, terapia manualna znajduje zastosowanie w leczeniu:
  • bólów poszczególnych odcinków kręgosłupa,
  • bólów kości ogonowej,
  • zaburzeń napięcia mięśni,
  • migreny,
  • zaburzeń snu,
  • dyskopatii,
  • stanów nerwicowych,
  • przemęczenia.
Jak przebiega terapia manualna? W centrum KRIOSONIK najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pacjenta. Dlatego też przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody fizjoterapii – w tym terapii manualnej – nasi specjaliści muszą zapoznać się z postawioną pacjentowi diagnozą, wynikami badań, zdjęciami RTG czy USG itp. Pozwala to dobrać najbardziej skuteczną metodą terapii. Sama terapia manualna w przypadku różnych pacjentów może wyglądać nieco inaczej. Pacjent pozostaje w pozycji siedzącej lub leżącej, musi również odsłonić określoną partię ciała. Wówczas terapeuta może przystąpić do działania. Jakie efekty daje terapia manualna? Pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, przywraca równowagę mięśniową, rozluźnia napięte mięśnie, pomaga pozbyć się drętwienia kończyn, pozwala na relaks i odstresowanie. W wielu przypadkach znaczne złagodzenie dolegliwości przynosi już jedna sesja terapii manualnej, czasami jednak potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Mamy wśród naszych pacjentów osoby, którym terapia manualna pozwoliła uniknąć bardzo inwazyjnego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych! Terapia manualna – przeciwwskazania Nie można oczywiście zapominać, że istnieje pewna grupa przeciwwskazań do terapii manualnej. Zalicza się do nich ciąża, problemy z krzepliwością krwi, zaawansowana osteoporoza, niezagojone wrzody i rany na skórze, aktywne infekcje bakteryjne lub wirusowe. Na terapię manualną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta zapraszamy oczywiście do centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.