Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Terapia manualna – kiedy się ją stosuje?

Różnego rodzaju dolegliwości układu ruchu dotyczą coraz większej liczby osób – bywają efektem trybu życia, nadwagi, przebytych chorób oraz kontuzji będących efektem uprawiania sportu. Współczesna medycyna zna wiele sposobów radzenia sobie z tego typu problemami – jedną z nich jest terapia manualna, którą wykonują oczywiście specjaliści z naszego centrum KRIOSONIK. Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapii, która ma na celu wspomagać funkcjonowanie poszczególnych elementów układu ruchu, przyspieszać leczenie ich chorób oraz urazów, a także uzupełniać rehabilitację. Wykorzystuje się ją w ortopedii, reumatologii, neurologii – jest bezpieczna oraz za każdym razem dobierana do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz problemów, z jakimi się boryka. Terapia manualna – kiedy znajduje zastosowanie? Terapię manualną trudno jest opisać jedną definicją. Można jednak przyjąć, że są to rozmaite działania fizjoterapeuty (chwyty, manipulacje, uciśnięcia itp.), które służą zarówno wykrywaniu, jak i leczeniu zaburzeń oraz nieprawidłowości w obrębie więzadeł, stawów i mięśni. Podczas zabiegu mogą być wykorzystywane rozmaite techniki, m.in. stretching, neuromobilizacja, masaż czy manipulacja. Oprócz tego, terapia manualna znajduje zastosowanie w leczeniu:
  • bólów poszczególnych odcinków kręgosłupa,
  • bólów kości ogonowej,
  • zaburzeń napięcia mięśni,
  • migreny,
  • zaburzeń snu,
  • dyskopatii,
  • stanów nerwicowych,
  • przemęczenia.
Jak przebiega terapia manualna? W centrum KRIOSONIK najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pacjenta. Dlatego też przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody fizjoterapii – w tym terapii manualnej – nasi specjaliści muszą zapoznać się z postawioną pacjentowi diagnozą, wynikami badań, zdjęciami RTG czy USG itp. Pozwala to dobrać najbardziej skuteczną metodą terapii. Sama terapia manualna w przypadku różnych pacjentów może wyglądać nieco inaczej. Pacjent pozostaje w pozycji siedzącej lub leżącej, musi również odsłonić określoną partię ciała. Wówczas terapeuta może przystąpić do działania. Jakie efekty daje terapia manualna? Pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, przywraca równowagę mięśniową, rozluźnia napięte mięśnie, pomaga pozbyć się drętwienia kończyn, pozwala na relaks i odstresowanie. W wielu przypadkach znaczne złagodzenie dolegliwości przynosi już jedna sesja terapii manualnej, czasami jednak potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Mamy wśród naszych pacjentów osoby, którym terapia manualna pozwoliła uniknąć bardzo inwazyjnego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych! Terapia manualna – przeciwwskazania Nie można oczywiście zapominać, że istnieje pewna grupa przeciwwskazań do terapii manualnej. Zalicza się do nich ciąża, problemy z krzepliwością krwi, zaawansowana osteoporoza, niezagojone wrzody i rany na skórze, aktywne infekcje bakteryjne lub wirusowe. Na terapię manualną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta zapraszamy oczywiście do centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.