Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Terapia manualna, na czym polega?

Terapia manualna to specjalistyczna metoda fizykoterapii, wykorzystująca techniki dostępne bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Zwykle fizjoterapeuta wykorzystuje siłę własnych rąk dla uzyskania pożądanych efektów.

Co można leczyć za pomocą terapii manualnej?

Terapia manualna skupia się na tkankach miękkich oraz stawach ciała, aby łagodzić ból, przywrócić sprawność i budować odpowiednie nawyki. Terapia tkanek miękkich, często obejmująca techniki masażu, polega na wywieraniu nacisku w celu rozluźnienia mięśni, rozbicia tkanki bliznowatej, zmniejszenia stanu zapalnego, złagodzenia bólu lub pobudzenia krążenia.

Ten rodzaj terapii może obejmować również mobilizację stawów i manipulacje, mające na celu zmniejszenie bólu i powrót do prawidłowego funkcjonowania. Może być przez to szczególnie korzystna w łagodzeniu ostrego i przewlekłego bólu pleców. Stawy pozbawione prawidłowego zakresu ruchu z powodu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego mogą być przyczyną znacznego dyskomfortu, niewłaściwego napięcia mięśniowego i ograniczania sprawności fizycznej. Techniki terapii manualnej mogą przywrócić mobilność i zmniejszyć napięcie.

Jakie są techniki wykorzystywane w terapii manualnej?

Ten rodzaj terapii wykorzystuje wiele różnych technik, jednak najpopularniejsze z nich to:

  • Mobilizacja tkanek miękkich

Mobilizacja tkanek miękkich jest często wykorzystywana do rozbicia włóknistej tkanki mięśniowej i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Na przykład terapeuta może wykonać mobilizację tkanek miękkich wokół nagromadzenia tkanki bliznowatej. Sama technika polega na wielokrotnym rozciąganiu i naciskaniu wokół docelowych mięśni.

Celem mobilizacji tkanek miękkich jest rozbicie nieelastycznej lub włóknistej tkanki, przemieszczenie płynów tkankowych i rozluźnienie napięcia mięśniowego. Ta procedura jest powszechnie stosowana do mięśni otaczających kręgosłup. Terapeuta zlokalizuje obszar największego ograniczenia tkanki poprzez dotyki. Po zidentyfikowaniu te ograniczenia można zmobilizować za pomocą szerokiej gamy technik, zazwyczaj polegających na zastosowaniu siły na wąskim obszarze tkanki, aby przywrócić jej normalne napięcie i zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

  • Mobilizacja stawów

Ten rodzaj mobilizacji jest stosowany celu rozluźnienia ograniczonego stawu i zwiększenia jego zakresu ruchu. Polega na wykonywaniu przez terapeutę biernego ruchu w stawie. Mobilizacja stawu często zapewnia trwałą ulgę w bólu mięśni, które są nieprawidłowo napięte z uwagi na ograniczenia ruchomości stawu. Dobrze sprawdza się również przy bólach kręgosłupa.

  • Technika napięcia i przeciwnapięcia

Technika ta skupia się na korygowaniu nieprawidłowych odruchów, które przyczyniają się do wad postawy oraz tkliwości w okolicach konkretnych stawów. Terapeuta manipuluje pozycją stawu pacjenta, pytając go, w którym momencie tkliwość ustępuje. Pacjent jest utrzymywany w tej komfortowej pozycji przez około 90 sekund, a w tym czasie terapeuta łagodnie aplikuje siłę, mającą być „przeciwwagą” dla nieprawidłowego napięcia, a następnie powoli wyprowadza pacjenta z tej pozycji. Technika napięcia i przeciwnapięcia dobrze się sprawdza szczególnie w przypadku tkliwości czy bólu o charakterze ostrym lub napadowym.

W centrum KRIOSONIK skorzystać można z kompleksowych zabiegów terapii manualnej. Osoby zainteresowane tego typu pomocą zapraszamy do kontaktu!