Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Wpływ fizjoterapii na zdrowie psychiczne

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – ustanowiony w 1992 r. w celu zwiększania świadomości społecznej dotyczącej zdrowia psychicznego oraz poprawy poziomu opieki psychicznej. Warto pamiętać, że ważnym elementem leczenia wielu zaburzeń psychicznych bywa również fizjoterapia.

Według WHO zdrowie psychiczne to „stan dobrego samopoczucia, w którym jednostka realizuje swoje własne umiejętności, może poradzić sobie z problemami życia codziennego, może produktywnie i owocnie pracować oraz mieć swój wkład w rozwój społeczeństwa”. Niestety, we współczesnym świecie – pełnym stresu, pędu, ekstremalnych zagrożeń i rozwarstwienia społecznego – problemy ze zdrowiem psychicznym stają się coraz bardziej powszechne. Lęki, depresja, zespół stresu pourazowego – to tylko kilka przykładów zaburzeń psychicznych, które dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale coraz częściej również młodzież i dzieci.

Objawy fizyczne zaburzeń i chorób psychicznych

Należy mieć świadomość, że u osób z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi występują również wielorakie objawy fizyczne – bóle szyi i kręgosłupa, przeciążenia układu ruchu spowodowane nieprawidłową pozycją podczas stania, siedzenia czy odpoczynku, uogólnione bóle mięśniowo-stawowe, przykurcze mięśni i inne. Dlatego w leczeniu zaburzeń psychicznych bardzo ważne jest holistyczne podejście do pacjenta oraz multidyscyplinarna współpraca specjalistów – nie tylko psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, ale także lekarzy internistów, lekarzy różnych specjalności oraz fizjoterapeutów.

Fizjoterapia w chorobach psychicznych – dlaczego jest ważna?

Nie wolno pomijać roli rehabilitantów i fizjoterapeutów w leczeniu chorób o podłożu psychicznym oraz zapobieganiu ich nawrotom. Są oni wyszkoleni zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, posiadają wiedzę na temat dobierania rodzaju zabiegów do indywidualnych potrzeb pacjenta, potrafią opracowywać modele rehabilitacji oraz zasady rekonwalescencji, mają świadomość wpływu przyjmowanych przez pacjentów leków na zdolność do wykonywania niektórych ćwiczeń.

Prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, dopasowana do potrzeb pacjenta z zaburzeniami psychicznymi fizjoterapia:

  • ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze,
  • zapobiega oraz niweluje fizyczne skutki zaburzeń psychicznych,
  • pobudza produkcję hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie psychiczne,
  • wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego,
  • korzystnie wpływa na nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości chorego,
  • pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała.

Fizjoterapia w zaburzeniach psychicznych – dla kogo i jaka?

Fizjoterapia jest istotną częścią multidyscyplinarnej opieki nad pacjentami z różnymi zaburzeniami natury psychicznej – m.in. stanami lękowymi, depresją, schizofrenią, chorobą Alzheimera, anoreksją oraz bulimią. W zależności od indywidualnych potrzeb obejmuje ona np. ćwiczenia rozciągające i siłowe, ćwiczenia oddechowe, masaże relaksacyjne, terapię manualną, terapię czaszkowo-krzyżową, a także zabiegi fizykoterapii, np. kriokomorę.

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.