Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

 • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
 • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
 • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
 • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
 • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Zabieg suchego igłowania – czym jest?

Suche igłowanie to zabieg polegający na nakłuwaniu specjalnymi igłami tzw. punktów spustowych - powoduje to ich rozluźnienie, a w efekcie poprawę metabolizmu tkanek oraz redukcję bólu.

Suche igłowanie to zabieg, który wykonuje się przy pomocy igieł - dlatego często bywa mylony z akupunkturą. O ile jednak akupunktura to zabieg wywodzący się z medycyny chińskiej, mający na celu poprawę przepływu energii przez ciało, o tyle suche igłowanie polega na wprowadzeniu igły w ściśle określony punkt spustowy - czyli nadwrażliwe miejsce znajdujące się w obrębie powięzi lub brzuśca mięśnia szkieletowego. Punkty spustowe są zazwyczaj wyczuwalne jako palpacyjne zgrubienia, które pod wpływem ucisku powodują ból. Występują one najczęściej w przewlekle przeciążonych mięśniach.

Suche igłowanie - wskazania i przeciwwskazania

Wśród głównych wskazań do wykonywania zabiegu suchego igłowania zalicza się dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu w przebiegu takich chorób i urazów jak:

 • chroniczne przeciążenia mięśni,
 • łokieć tenisisty,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • zespół ciasnoty podbarkowej,
 • bark zamrożony.

Oprócz tego, suche igłowanie znajduje zastosowanie m.in. u pacjentów z tendinopatiami, napięciowymi bólami głowy oraz dolegliwościami bólowymi wywołanymi przewlekłym stresem.

Jak w przypadku każdego zabiegu, również suchego igłowania nie wykonuje się u wszystkich pacjentów. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się gorączka, infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia czucia, obecność żylaków, świeżych ran, owrzodzeń i poparzeń. 

Suche igłowanie - efekty

Suche igłowanie pozwala przede wszystkim na rozluźnienie punktów spustowych, co powoduje u pacjenta redukcję dolegliwości bólowych. Ponadto zabieg daje efekty w postaci:

 • poprawy metabolizmu tkanek,
 • zwiększenia ruchomości danej partii ciała,
 • obniżenia aktywności punktów spustowych,
 • zmniejszenia wrażliwości danej okolicy.

W zależności od liczby punktów spustowych poddawanych zabiegowi, może on trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - wykonujący go specjalista dezynfekuje skórę, lekko ją uciska i płynnym, szybkim ruchem wprowadza igłę w tkanki podskórne. Część pacjentów odczuwa w tym momencie lekki dyskomfort. Po suchym igłowaniu w miejscu nakłucia widoczny może być niewielki siniak. Obszar zabiegowy może być również bardziej wrażliwy przez kilka dni. 

Suche igłowanie wykonują specjaliści naszych klinik Krosonik - wszystkich pacjentów, którzy potrzebują tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.