Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

 • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
 • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
 • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
 • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Zabieg suchego igłowania – czym jest?

Suche igłowanie to zabieg polegający na nakłuwaniu specjalnymi igłami tzw. punktów spustowych - powoduje to ich rozluźnienie, a w efekcie poprawę metabolizmu tkanek oraz redukcję bólu.

Suche igłowanie to zabieg, który wykonuje się przy pomocy igieł - dlatego często bywa mylony z akupunkturą. O ile jednak akupunktura to zabieg wywodzący się z medycyny chińskiej, mający na celu poprawę przepływu energii przez ciało, o tyle suche igłowanie polega na wprowadzeniu igły w ściśle określony punkt spustowy - czyli nadwrażliwe miejsce znajdujące się w obrębie powięzi lub brzuśca mięśnia szkieletowego. Punkty spustowe są zazwyczaj wyczuwalne jako palpacyjne zgrubienia, które pod wpływem ucisku powodują ból. Występują one najczęściej w przewlekle przeciążonych mięśniach.

Suche igłowanie - wskazania i przeciwwskazania

Wśród głównych wskazań do wykonywania zabiegu suchego igłowania zalicza się dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu w przebiegu takich chorób i urazów jak:

 • chroniczne przeciążenia mięśni,
 • łokieć tenisisty,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • zespół ciasnoty podbarkowej,
 • bark zamrożony.

Oprócz tego, suche igłowanie znajduje zastosowanie m.in. u pacjentów z tendinopatiami, napięciowymi bólami głowy oraz dolegliwościami bólowymi wywołanymi przewlekłym stresem.

Jak w przypadku każdego zabiegu, również suchego igłowania nie wykonuje się u wszystkich pacjentów. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się gorączka, infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia czucia, obecność żylaków, świeżych ran, owrzodzeń i poparzeń. 

Suche igłowanie - efekty

Suche igłowanie pozwala przede wszystkim na rozluźnienie punktów spustowych, co powoduje u pacjenta redukcję dolegliwości bólowych. Ponadto zabieg daje efekty w postaci:

 • poprawy metabolizmu tkanek,
 • zwiększenia ruchomości danej partii ciała,
 • obniżenia aktywności punktów spustowych,
 • zmniejszenia wrażliwości danej okolicy.

W zależności od liczby punktów spustowych poddawanych zabiegowi, może on trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - wykonujący go specjalista dezynfekuje skórę, lekko ją uciska i płynnym, szybkim ruchem wprowadza igłę w tkanki podskórne. Część pacjentów odczuwa w tym momencie lekki dyskomfort. Po suchym igłowaniu w miejscu nakłucia widoczny może być niewielki siniak. Obszar zabiegowy może być również bardziej wrażliwy przez kilka dni. 

Suche igłowanie wykonują specjaliści naszych klinik Krosonik - wszystkich pacjentów, którzy potrzebują tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.