Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Zabieg suchego igłowania – czym jest?

Suche igłowanie to zabieg polegający na nakłuwaniu specjalnymi igłami tzw. punktów spustowych - powoduje to ich rozluźnienie, a w efekcie poprawę metabolizmu tkanek oraz redukcję bólu.

Suche igłowanie to zabieg, który wykonuje się przy pomocy igieł - dlatego często bywa mylony z akupunkturą. O ile jednak akupunktura to zabieg wywodzący się z medycyny chińskiej, mający na celu poprawę przepływu energii przez ciało, o tyle suche igłowanie polega na wprowadzeniu igły w ściśle określony punkt spustowy - czyli nadwrażliwe miejsce znajdujące się w obrębie powięzi lub brzuśca mięśnia szkieletowego. Punkty spustowe są zazwyczaj wyczuwalne jako palpacyjne zgrubienia, które pod wpływem ucisku powodują ból. Występują one najczęściej w przewlekle przeciążonych mięśniach.

Suche igłowanie - wskazania i przeciwwskazania

Wśród głównych wskazań do wykonywania zabiegu suchego igłowania zalicza się dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu w przebiegu takich chorób i urazów jak:

  • chroniczne przeciążenia mięśni,
  • łokieć tenisisty,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zespół ciasnoty podbarkowej,
  • bark zamrożony.

Oprócz tego, suche igłowanie znajduje zastosowanie m.in. u pacjentów z tendinopatiami, napięciowymi bólami głowy oraz dolegliwościami bólowymi wywołanymi przewlekłym stresem.

Jak w przypadku każdego zabiegu, również suchego igłowania nie wykonuje się u wszystkich pacjentów. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się gorączka, infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia czucia, obecność żylaków, świeżych ran, owrzodzeń i poparzeń. 

Suche igłowanie - efekty

Suche igłowanie pozwala przede wszystkim na rozluźnienie punktów spustowych, co powoduje u pacjenta redukcję dolegliwości bólowych. Ponadto zabieg daje efekty w postaci:

  • poprawy metabolizmu tkanek,
  • zwiększenia ruchomości danej partii ciała,
  • obniżenia aktywności punktów spustowych,
  • zmniejszenia wrażliwości danej okolicy.

W zależności od liczby punktów spustowych poddawanych zabiegowi, może on trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - wykonujący go specjalista dezynfekuje skórę, lekko ją uciska i płynnym, szybkim ruchem wprowadza igłę w tkanki podskórne. Część pacjentów odczuwa w tym momencie lekki dyskomfort. Po suchym igłowaniu w miejscu nakłucia widoczny może być niewielki siniak. Obszar zabiegowy może być również bardziej wrażliwy przez kilka dni. 

Suche igłowanie wykonują specjaliści naszych klinik Krosonik - wszystkich pacjentów, którzy potrzebują tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.