Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Zabieg suchego igłowania – czym jest?

Suche igłowanie to zabieg polegający na nakłuwaniu specjalnymi igłami tzw. punktów spustowych - powoduje to ich rozluźnienie, a w efekcie poprawę metabolizmu tkanek oraz redukcję bólu.

Suche igłowanie to zabieg, który wykonuje się przy pomocy igieł - dlatego często bywa mylony z akupunkturą. O ile jednak akupunktura to zabieg wywodzący się z medycyny chińskiej, mający na celu poprawę przepływu energii przez ciało, o tyle suche igłowanie polega na wprowadzeniu igły w ściśle określony punkt spustowy - czyli nadwrażliwe miejsce znajdujące się w obrębie powięzi lub brzuśca mięśnia szkieletowego. Punkty spustowe są zazwyczaj wyczuwalne jako palpacyjne zgrubienia, które pod wpływem ucisku powodują ból. Występują one najczęściej w przewlekle przeciążonych mięśniach.

Suche igłowanie - wskazania i przeciwwskazania

Wśród głównych wskazań do wykonywania zabiegu suchego igłowania zalicza się dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu w przebiegu takich chorób i urazów jak:

  • chroniczne przeciążenia mięśni,
  • łokieć tenisisty,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zespół ciasnoty podbarkowej,
  • bark zamrożony.

Oprócz tego, suche igłowanie znajduje zastosowanie m.in. u pacjentów z tendinopatiami, napięciowymi bólami głowy oraz dolegliwościami bólowymi wywołanymi przewlekłym stresem.

Jak w przypadku każdego zabiegu, również suchego igłowania nie wykonuje się u wszystkich pacjentów. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się gorączka, infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia czucia, obecność żylaków, świeżych ran, owrzodzeń i poparzeń. 

Suche igłowanie - efekty

Suche igłowanie pozwala przede wszystkim na rozluźnienie punktów spustowych, co powoduje u pacjenta redukcję dolegliwości bólowych. Ponadto zabieg daje efekty w postaci:

  • poprawy metabolizmu tkanek,
  • zwiększenia ruchomości danej partii ciała,
  • obniżenia aktywności punktów spustowych,
  • zmniejszenia wrażliwości danej okolicy.

W zależności od liczby punktów spustowych poddawanych zabiegowi, może on trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - wykonujący go specjalista dezynfekuje skórę, lekko ją uciska i płynnym, szybkim ruchem wprowadza igłę w tkanki podskórne. Część pacjentów odczuwa w tym momencie lekki dyskomfort. Po suchym igłowaniu w miejscu nakłucia widoczny może być niewielki siniak. Obszar zabiegowy może być również bardziej wrażliwy przez kilka dni. 

Suche igłowanie wykonują specjaliści naszych klinik Krosonik - wszystkich pacjentów, którzy potrzebują tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.