Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Zabieg suchego igłowania – czym jest?

Suche igłowanie to zabieg polegający na nakłuwaniu specjalnymi igłami tzw. punktów spustowych - powoduje to ich rozluźnienie, a w efekcie poprawę metabolizmu tkanek oraz redukcję bólu.

Suche igłowanie to zabieg, który wykonuje się przy pomocy igieł - dlatego często bywa mylony z akupunkturą. O ile jednak akupunktura to zabieg wywodzący się z medycyny chińskiej, mający na celu poprawę przepływu energii przez ciało, o tyle suche igłowanie polega na wprowadzeniu igły w ściśle określony punkt spustowy - czyli nadwrażliwe miejsce znajdujące się w obrębie powięzi lub brzuśca mięśnia szkieletowego. Punkty spustowe są zazwyczaj wyczuwalne jako palpacyjne zgrubienia, które pod wpływem ucisku powodują ból. Występują one najczęściej w przewlekle przeciążonych mięśniach.

Suche igłowanie - wskazania i przeciwwskazania

Wśród głównych wskazań do wykonywania zabiegu suchego igłowania zalicza się dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu w przebiegu takich chorób i urazów jak:

  • chroniczne przeciążenia mięśni,
  • łokieć tenisisty,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zespół ciasnoty podbarkowej,
  • bark zamrożony.

Oprócz tego, suche igłowanie znajduje zastosowanie m.in. u pacjentów z tendinopatiami, napięciowymi bólami głowy oraz dolegliwościami bólowymi wywołanymi przewlekłym stresem.

Jak w przypadku każdego zabiegu, również suchego igłowania nie wykonuje się u wszystkich pacjentów. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się gorączka, infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, zaburzenia czucia, obecność żylaków, świeżych ran, owrzodzeń i poparzeń. 

Suche igłowanie - efekty

Suche igłowanie pozwala przede wszystkim na rozluźnienie punktów spustowych, co powoduje u pacjenta redukcję dolegliwości bólowych. Ponadto zabieg daje efekty w postaci:

  • poprawy metabolizmu tkanek,
  • zwiększenia ruchomości danej partii ciała,
  • obniżenia aktywności punktów spustowych,
  • zmniejszenia wrażliwości danej okolicy.

W zależności od liczby punktów spustowych poddawanych zabiegowi, może on trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - wykonujący go specjalista dezynfekuje skórę, lekko ją uciska i płynnym, szybkim ruchem wprowadza igłę w tkanki podskórne. Część pacjentów odczuwa w tym momencie lekki dyskomfort. Po suchym igłowaniu w miejscu nakłucia widoczny może być niewielki siniak. Obszar zabiegowy może być również bardziej wrażliwy przez kilka dni. 

Suche igłowanie wykonują specjaliści naszych klinik Krosonik - wszystkich pacjentów, którzy potrzebują tego typu pomocy, zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.