Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Fizjoterapia sportowa Warszawa

Fizjoterapia sportowa to dziedzina medycyny stworzona z myślą o osobach uprawiających sport – zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Jest bardzo ważnym aspektem wielu sportów, obejmując zarówno działania profilaktyczne, jak i mające na celu doprowadzenie sportowca do pełnej sprawności po urazie. W naszej placówce możesz liczyć na pomoc doświadczonych fizjoterapeutów sportowych, którzy zostali wyszkoleni do radzenia sobie z mniej lub bardziej popularnymi problemami zdrowotnymi sportowców.

Fizjoterapia sportowa Warszawa – co obejmuje?

Fizjoterapia sportowa cieszy się coraz większą popularnością – dzieje się tak między innymi dlatego, że z każdym rokiem wzrasta świadomość społeczeństwa, jeśli chodzi o własne zdrowie i ryzyko związane z uprawianiem sportu. Wiele osób korzysta z usług fizjoterapeuty w celach profilaktycznych, a nie tylko wtedy, gdy ma do czynienia z urazem. Co obejmuje ta dziedzina medycyny? Między innymi wspomaganie regeneracji powysiłkowej, optymalizowanie osiągnięć czy przygotowywanie do wysiłku fizycznego. To także szereg zabiegów i działań mających na celu przywracanie sportowcom sprawności po chorobach, kontuzjach czy urazach. Niezależnie, czy poważnie myślisz o rozpoczęciu aktywności fizycznej – szczególnie, gdy przez długi czas prowadziłeś siedzący tryb życia – czy już od wielu lat rozwijasz się w pewnej dziedzinie sportu, w naszej placówce możesz liczyć na kompleksową pomoc dostosowaną do twoich potrzeb.

Fizjoterapia sportowa Warszawa – postaw na współprace z nami

Z jakich zabiegów możesz skorzystać w ramach fizjoterapii sportowej? Między innymi z indywidualnego treningu funkcjonalnego, który zostanie stworzoną z myślą o twoich potrzebach i preferencjach. W zakres oferowanych przez nasz usług wchodzą również masaże lecznicze i relaksacyjne oraz zabiegi takie jak krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa. Ponadto wykonujemy testy FMS, których celem jest precyzyjna ocena stanu funkcjonalnego sportowca. Zajmujemy się kinezyterapią i kinesiotapingiem oraz wieloma innymi zabiegami z zakresu fizykoterapii.