Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Fizjoterapia sportowa Warszawa

Fizjoterapia sportowa to dziedzina medycyny stworzona z myślą o osobach uprawiających sport – zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Jest bardzo ważnym aspektem wielu sportów, obejmując zarówno działania profilaktyczne, jak i mające na celu doprowadzenie sportowca do pełnej sprawności po urazie. W naszej placówce możesz liczyć na pomoc doświadczonych fizjoterapeutów sportowych, którzy zostali wyszkoleni do radzenia sobie z mniej lub bardziej popularnymi problemami zdrowotnymi sportowców.

Fizjoterapia sportowa Warszawa – co obejmuje?

Fizjoterapia sportowa cieszy się coraz większą popularnością – dzieje się tak między innymi dlatego, że z każdym rokiem wzrasta świadomość społeczeństwa, jeśli chodzi o własne zdrowie i ryzyko związane z uprawianiem sportu. Wiele osób korzysta z usług fizjoterapeuty w celach profilaktycznych, a nie tylko wtedy, gdy ma do czynienia z urazem. Co obejmuje ta dziedzina medycyny? Między innymi wspomaganie regeneracji powysiłkowej, optymalizowanie osiągnięć czy przygotowywanie do wysiłku fizycznego. To także szereg zabiegów i działań mających na celu przywracanie sportowcom sprawności po chorobach, kontuzjach czy urazach. Niezależnie, czy poważnie myślisz o rozpoczęciu aktywności fizycznej – szczególnie, gdy przez długi czas prowadziłeś siedzący tryb życia – czy już od wielu lat rozwijasz się w pewnej dziedzinie sportu, w naszej placówce możesz liczyć na kompleksową pomoc dostosowaną do twoich potrzeb.

Fizjoterapia sportowa Warszawa – postaw na współprace z nami

Z jakich zabiegów możesz skorzystać w ramach fizjoterapii sportowej? Między innymi z indywidualnego treningu funkcjonalnego, który zostanie stworzoną z myślą o twoich potrzebach i preferencjach. W zakres oferowanych przez nasz usług wchodzą również masaże lecznicze i relaksacyjne oraz zabiegi takie jak krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa. Ponadto wykonujemy testy FMS, których celem jest precyzyjna ocena stanu funkcjonalnego sportowca. Zajmujemy się kinezyterapią i kinesiotapingiem oraz wieloma innymi zabiegami z zakresu fizykoterapii.